Tradycje w Indiach


Strona główna -> Indie -> Tradycje w Indiach
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Motywami wplecionymi w tradycyjny indyjski ślub są słodycze, jajka i pieniądze. Mają one symbolizować odpowiednio słodkie życie, płodność i dobrobyt. Hinduski ślub zawiera zwyczajowe rytuały odpędzające złe duchy. Po ślubie ojciec pana młodego albo brata posypują płatkami kwiatów nowożeńców, a następnie obchodzą wokół nich trzy razy, trzymając nad ich głowami kokos. Tradycyjna indyjska panna młoda nosi w dniu ślubu różowe i czerwone sari, strojąc się w taka ilość biżuterii, jak to tylko możliwe. Barwienie henną, tradycyjna forma sztuki hinduskiej, jest nadal praktykowane przez panny młode w Indiach.


Theyyam (taniec w maskach) to jedna z dawnych Indyjskich tradycji wciaz kultywowana w regionach

Nowy Rok

W Indiach obyczaj żegnania starego i witania nowego roku na przełomie grudnia i stycznia nie jest zakorzeniony w miejscowej tradycji. Jedynie w dużych i zeuropeizowanych miastach witanie nowego roku w noc sylwestrową staje się coraz bardziej popularne. W tradycji indyjskiej nowy rok rozpoczyna się w okresie święta Diwali. Jednocześnie w wielu rejonach Indii witany jest w marcu lub kwietniu. Jego nadejście związane jest z nadchodzącą wiosną i początkiem wiosennych prac rolniczych.

Kropka na czole

Tradycją związaną z Indiami jest kropka umieszczona na czołach kobiet, nieco powyżej brwi i nazywana "kumkum", "bindiya" lub "puttu" zależnie od języka którym się posługujemy. W przeszłości kolor czerwony nosiły kobiety, zamężne ale nie wdowy. Symbolu tego nie nosiły kobiety chrześcijańskie czy muzułmańskie. Jednakże z czasem zaczęło to być modą nawet dla kobiet chrześcijańskich, które uważały "kumkum" jako element ozdobny. Tak więc powoli zaczął się zacierać symbol, który w przeszłości zarezerwowany był jedynie dla kobiet hinduskich. Dzisiaj kolor zależy od koloru ubrania danej kobiety i nie ma on już tego znaczenia, które posiadał w przeszłości. "Kumkum” zaczęło być elementem ozdobnym również dla młodych dziewcząt jak również i dla wdów.

Theyyam

Theyyam stał się popularnym widowiskiem rejonu Kannur w Kerali. Wielu turystów nęci mistyczna atmosfera całonocnych występów, niezwykła scenografia i oczywiście bajeczne maski i stroje aktorów. Jednak theyyam jest czymś więcej niż tylko spektaklem granym ku uciesze gawiedzi. Tradycja tej religijnej dramy łączy się nierozerwalnie z kultem bohaterów i bogiń, dlatego też często obrzęd ów nazywany jest kaliyattam, czyli „taniec bogini Kali”.Theyyam to jeden z ciekawszych obrzędów religijnych, jakie można zobaczyć w Indiach. Elementami theyyam są: melorecytacje, hipnotyczne tańce, krwawe ofiary, a niekiedy nawiedzenia.

Ubiory

Tradycyjny indyjski strój różni się pod względem kolorystyki i stylu w zależności od regionu, czego przyczyną są między innymi zmiany klimatyczne. Popularne ubrania to zazwyczaj drapowane tkaniny, takie jak sari w przypadku kobiet i dhoti lub lungi w przypadku mężczyzn. Dodatkowo, częściowo pod wpływem historycznego panowania Brytyjczyków, noszone są spodnie i koszule w stylu zachodnim.
 Indie - miasta

Agra Bombaj Delhi Jaipur Kalkuta Puszkar Varanasi


Indie - co warto wiedziećIndie - Pamiątki z Indii Pamiątki z Indii
Indie to kraj różnych narodów, wyznań, języków, kultur i topografii. Ta barwna ...
Indie - Ciekawostki o Indiach Ciekawostki o Indiach
Prawa ręka do jedzenia , lewa do higieny osobistej. Lewą się nie ...
Indie - Kuchnia Indyjska Kuchnia Indyjska
Specyficzna i niezwykła jest kuchnia indyjska. Hindusi uważają pożywienie za ...
Indie - Magiczna Kerala Magiczna Kerala
Położona w południowo – zachodnich Indiach Kerala już w ...
Indie - Indie Parki Narodowe Indie Parki Narodowe
Indie są jednym z najbardziej zaludnionych krajów na świecie, co stopniowo ...
Indie - Informacje dla kierowców Informacje dla kierowców
Podróżowanie po Indiach samochodem, to nie lada wyczyn. Kraj ten słynie bowiem z fatalnego ...
Indie - Goa turystyczna mekka Indii Goa turystyczna mekka Indii
Na Goa wolny czas spędzają mieszkańcy Indii, ale przybywają też ...

Tradycje w Indiach - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies